Kuriozitete Archives - Tema e Ditës
Ata të dy ishin njoftuar gjatë kohës kur Enver Hoxha ishe mësues në Korçë, dhe më vonë e zyrtarizuan lidhjen mes familjesh, kur edhe Mbreti Zog ishte pajtuar që ata të dy të martoheshin, ku kishin vendosur të fejoheshin në pranverën e vitit 1939, shkruan Gazeta Metro Mirëpo, pas konfl1ktit...
Veç gruas që ankohej gjithë kohën, nga ana tjetër e telefonit, gjatë telefonates, dëgjohej edhe zëri i një burri, i cili thoshte se i kishin sjellë biskota, pa ia kërkuar askush. Telefonata u bë publike gjatë fushatës #ThinkBefore YouDial (mendoni përpara se të telefononi). Policia e Met shkruante në Twitter: “999 telefonata...
Ata të dy ishin njoftuar gjatë kohës kur Enver Hoxha ishe mësues në Korçë, dhe më vonë e zyrtarizuan lidhjen mes familjesh, kur edhe Mbreti Zog ishte pajtuar që ata të dy të martoheshin, ku kishin vendosur të fejoheshin në pranverën e vitit 1939, shkruan Gazeta Metro Mirëpo, pas konfl1ktit...
Një nga pak benefitet e pakta që solli vendosja e karantinës ka qenë impakti që pati në natyrë. Ndalimi i qarkullimit të makinave dhe industrive bëri që ajri dhe uji të pastroheshin në mënyrë të kosniderueshme në shumë vende të botës. Rasti më i fundit vjen nga Turqia ku mbetjet...
Në shoqëri gjithmonë tërheqin vëmendje ata që rrinë vetëm apo kanë pak miq. Shpesh herë gabimisht besohet se këta njerëz nuk janë të lumtur. Mirëpo, në realitet ata asnjëherë nuk ndjehen të vetmuar. Më poshtë tri tipare që i cilësojnë njerëzit që u pëlqen vetmia. Kureshtja Edhe pse vetmitarëve u pëlqen që t’i...
Namin e “ don zhuanit” në Europë e kanë italianët, por francezët duket se po ua marrin në kthesë këtyre të fundit, titullin “Latin lover” Sipas një klasifikimi të Gleeden.com, rrjet social që i është dedikuar takimeve jashtë martese, “kryeqyteti Evropian i tradhëtisë” është Parisi. Ky qytet është i njohur...
Bullgaria është shteti më i vjetër në Evropë, vend ky që nuk ka ndryshuar emrin e vet që nga krijimi i saj. Kjo ndodhi në vitin 681 pas lindjes së Krishtit. Sofia, kryeqyteti i Bullgarisë, u themelua 7000 vjet më parë. Kjo e bën atë qytetin e dytë më të...
A keni pyetur ndonjëherë veten, se pse uniformat e mjekëve janë të bardha dhe ato të kirurgëve janë jeshile. E ju lojtarëve të tenisit, a ju ka shkuar ndonjëherë mendja se pse luani me një top të verdhë, pse nuk është ai i kuq ose blu. Po të famshmit,...
Zoti e ka vendosur foshnjen në mitrën e gruas në një lëng shumë të kripur me qëllim që t’i rritet trupi, që të lehtësohet pesha dhe në të njejtën kohë t’i vijë ushqimi pa asnjë lodhje nëpërrmjet kordonit të lidhur me nënën, që i ofron atij ushqimet që i...
-Unazat prej argjendi apo ari, u deklaruan si unazë fejese nga venecianët e pasur në fund të shekullit të XIV-të. -Në gjuhën simbolike të bizhuterive, një safir (i kaltër) nënkupton një martesë të lumtur. -Unazat e fejesës dhe martesës, vendosen në gishtin e katërt të dorës së majtë, pasi vena e...