Besjani dhe Ilir Meta vodhën 5 milionë euro nga çimento dhe vendosen 70 mijë euro gjoba bizneseve. Sot Pesha, ‘vegla’ e Ilirit del në protestë për qytetarët

Të rrimë shtrembër dhe të flasim drejtë. Cili bir shqiptari e beson dhe e merr seiozisht Besjan Peshën. Ishte cunak kur u anëtarësua në LSI dhe u bë vegël e Ilirit dhe e Monikës. Ai ishte një djalë i bindur dhe i zgjuar.

Pasi erdhën në pushtet me Sali Berishën në koalicion, Ilir Meta e emëroi Besjanin drejtor të AKBN-në.

Pesha drejtoi këtë institucion ku u zhvatën me miliona euro pasuri në naftë, krom, bakër dh ar. Ku shkuan këto thesare?

E di Besjani dhe Iliri.

Por papritur, Besjani u zhduk. Dha dorëheqjen dhe nuk dilte më në media. Të gjithë u çuditën. Pas disa muajsh, Besjani na doli një njëri i shoqërisë civile ku bërtiste për të drejtat e qytetarëve. Të gjithë u shtangën nga kjo kthesë 360 gradë të tij.

Nga një drejtor me miliona euro, na del në protesta për varfërinë e popullit.

U mor vesh se Besjanit i ishte hapur oreksi, aq shumë sa gjobat ndaj bizneseve filloi ti merrte për vete dhe duke mos ia dërguar pjesën Ilirit. Kjo e tërboi Ilirin dhe Monikën sa e hoqën Besjanin menjëherë dhe e kërcënuan me burg.

Por e falën dhe vendosën ta shfrytëzojnë sërish. Duke e ditur se do dalin në opozitë shumë shpejt, e vendosën që të dalë dhe të merret me shoqërinë civile. Besjani sot drejton Nismën Thurje. Ka një staf të madh me të rinj ku i paguan dhe i nxjerr në terren për të qarë hallet e popullit. Nga i gjen këto para Besjani?

Sot Besjani ka organizuar një protestë kundër qeverisë Rama. Me Ramën, Iliri dhe Monika kanë drejtuar vendin prej 4 vitesh. Pra kush është ai shqiptar që beson te Besjan Pesha dhe del sot dhe proteston?

Kuptohet se protesta është e LSI dhe jo e qytetarëve. Ndaj shumë pak veta e marrin mundimin që të dalin dhe të bëhen copa për karrigen e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit.

Të kujtojmë pak se kush ishte Besjan Pesha.

Sipas denoncimit të gazetës Dita, Pesha i pyetur nga gazetarët për largimin e tij tëpapritur nga posti, tha se kishte probleme familjare dhe do ikte për ca kohë jashtë vendit.

DITA shkruante mbi arsyet e largimit të Peshës nga detyra dhe informacionet e mbledhura flasin për afera të rënda.

Largimi i Besjan Peshës ka ardhur pas përplasjeve të forta me ish-kreun e LSI-së Ilir Meta për çështje që kanë të bëjnë me dy nga “zonat” më të nxehta të korrupsionit dhe krimit ekonomik dhe jo vetëm: minierat e kromit në veri dhe nafta në jug të vendit. E para është një fushë që ka prodhuar edhe viktima të herëpashershme, po është gjithashtu një vatër aferash milionëshe.

Pesha u akuzua me prova nga Meta se ka hyrë në raporte aferash korruptive me disa përfaqësues të rëndësishëm të biznesit të galerive të kromit në veri duke kërkuar prej tyre shuma parash kundrejt mosveprimeve, shuma të cilat janë paguar në forma gjobash përgjatë muajve të Peshës në këtë post. Shifra të sakta të akuzës për gjobëvënie nuk ka por mendohet se janë shifra që variojnë nga 50 deri në 70 mijë euro e më shumë dhe numri i personave që janë shtrënguar të paguajnë është mbi dhjetë – i tha DITA-s një burim në dijeni të veprimtarisë së AKBN.

I njëjti burim shton se punët mes Metës dhe drejtorit Pesha janë acaruar më tej kur është raportuar se personi në fjalë dhe një kryetar bashkie në jug të vendit janë përfshirë në një biznes të përbashkët për çimentimin e disa puseve të naftës, në kontrata që kapin shuma deri në 5 milionë euro.

Nga këto pislliqe Besjan Pesha, i cili do të ishte një nga deputetët e LSI, përfudnoi rrugëve duke bërtitur për hallet e qytetarëve, pasi e zhvatën mirë këtë vend.